Varlık Fonu, zor durumdaki şirketlere ortak oluyor

  • İlan / İçerik Numarası : # 1388 4 kez görüntülendi.
  • İlanı verenle iletişime geç
    • Türkiye

Varlık Fonu, zor durumdaki 'stratejik' şirketlere ortak olabilecek.

Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) koronavirüs nedeniyle zor durumda olan 'stratejik' şirketlere ortak olmasıyla ilgili düzenleme torba yasaya eklendi.

Çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeler içeren torba yasa teklifinde, Türkiye Varlık Fonu’nun koronavirüs sebebiyle zor duruma düşen şirketleri satın alması veya bunlara ortak olmasını kolaylaştıran bir madde de kabul edildi. Madde, ile TVF’nin bir şirketi satın alması veya ortak olması işlemlerine, Sermaye Piyasası Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu’nun bazı hükümlerinden muafiyet sağlanıyor.

Düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında üyelere bilgi veren Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, tamamen stratejik ve büyük ölçekli şirketlerde koronavirüs nedeniyle yaşanan sermaye ve nakit sorununa çözüm sağlamak olduğunu açıkladı.

Sönmez, dünyada korona sonrası kamunun hem sermaye hem de borçlanma alanında etkisini artacağını öngördüklerini belirterek, bu dönemde halka açık ve halka açık olmayan finansal sıkıntıya giren, sermaye eksikliği çeken şirketlere destek olmak sermayelerinin güçlendirilerek, sermaye çıkışını engellemeyi ve sermayenin tabana yayılmasını amaçladıklarını belirtti. Fonun Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanununun bazı maddelerinden muaf tutulduğunu belirten Sönmez “Karşı tarafından rızası olarak yani herhangi bir şekilde devletin zorla aldığı bir durum yok. Bunun için halka açık şirketlerde Sermaye Piyasası Kanunun 23. ve 27. maddelerinde çıkış hakkı, çağrı mükellefi, çağrı zorunluluğu ve ortakların pay alımını denetleyen 5 maddeden muafiyet halka açık olmayan ve ortakların haklarının satın almasını düzenlemekte” dedi.

“Varlık Fonu bir şirketin kontrolünü alarak beraber ya da tek başına kontrol edebilir karşı taraf buna rıza gösterecek ve muafiyet sade işlem bazında” diyen Sönmez, “Finansal zorluk yaşayan Türkiye’nin stratejik değerlerine yabancı şirketlerin sahip olmasını engellemek için biz daha önceden devreye girip bu zor durumda sermaye desteği sağlayacağız ” açıklamasını yaptı.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlan Sönmez, hangi sektörlerin stratejik sektörler olarak değerlendirildiği konusundaki soruya “İşlemlerin gizliliği açısından örnek vermek doğru olmaz ama dünyada koronavirüsle birlikte bir sürü sektör stratejik önem arz ediyor “ dedi.

Parayı nereden bulacaksınız?

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez’e milletvekilleri tarafından ‘Parayı nereden bulacaksınız ?” sorusu da yöneltildi. Sönmez, bu soruya “Bütün dünyada global piyasalarda 70 trilyon dolar bono var, bunun 15-16 trilyon doları negatif getiri sağlıyor. Varlık Fonu’nun herhangi bir nakde, krediye, paraya ulaşma sorunu yoktur. Geçmiş 18 ayda fon başarılı bir kurumsallaşma süreci yaşadı” dedi.

Yayın tarihi: Mayıs 4, 2020 Değiştirilme tarihi: Mayıs 4, 2020 Yayınlayan / Yazan : En Son Yeni Güncel Haberler Oku

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

  • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
  • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
  • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
  • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

    Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet